Egyptské letovisko Marsa Alam a El Quseir

Stručně o Marsa Alam

Marsa Alam je vyhlášené letovisko pro letní dovolenou, ležící v jihovýchodní části Egypta. Zatím není tak zasaženo masivním turismem. Takže na toho, kdo se sem vydá, čeká poklidná dovolená na nepřeplněných plážích. Turisté, kteří už letovisko Marsa Alam v Egyptě navštívili, nejčastěji zmiňují divokou faunu a flóru, podmořský svět a dechberoucí přírodní scenérie jako nejhezčí zážitky, které si z dovolené odvezli. Má také své vlastní mezinárodní letiště, které bylo otevřeno v roce 2001.

marsa-alam

Zdejší pláže jsou písčité nebo písčito – oblázkové tak, jako ve většině egyptských letovisek. Vstup do moře bývá velmi často veden přes korálové podloží. Proto je v této části Egypta doporučována obuv do vody.

Potápění v Marsa Alam

Většina turistů míří na dovolenou do Egypta do Marsy Alam hlavně kvůli potápění. Zdejší nádherný podmořský život je možné pozorovat dokonce hned na několika mezi potápěči vyhlášených místech.

Prvním z nich je Brothers Island. Tady je možné pod hladinou pozorovat hejna různobarevných ryb a také jejich predátorů. Daedakiv Reef je místo, kudy proplouvají lodě a je proto označeno majákem. Toto místo je po celém Egyptě známé díky výskytu mnoha vzácných druhů mořských sasanek. Abu Galawa je zase místem, kde je několik potopených vraků lodí. To přitahuje spíše pokročilé potápěče, kteří zde velmi rádi tráví svou dovolenou u moře.

Kdo má rád adrenalin, může se vydat pozorovat žraloky. Dovolená v Egyptě dostane punc dobrodružství. Oblast Shaab Samadai je jejich teritorium a je zde možné spatřit hned několik druhů těchto mořských dravců.

Za zmínku stojí také ostrov Zabargat. I tady se pod mořskou hladinou nachází několik vraků potopených lodí. Potápěči tu mohou během pobytu v Egyptě na korálech obklopujících ostrov v klidu pozorovat podmořský život.

Kdo potápění dosud nevyzkoušel, nemusí se rozhodně ničeho obávat. V Marsa Alam se nacházejí potápěčská centra, kde mají turisté na dovolené v Egyptě možnost získat mezinárodní certifikát pro potápění. Vyškolení instruktoři jsou připraveni i na úplné začátečníky.

Městečko El Quseir

El Quseir je klidné městečko se spoustou kaváren, ležících přímo u pláže. Kdysi to býval živý a významný přístav, ale to bylo v době dávno minulé.

Pro moře v okolí El Quseiru bývají typické podmořské stěny s úchvatnými barevnými korály. Při potápění je však nutné dávat si pozor a být obezřetný. Koráli a korálové útesy jsou v celém Egyptě chráněny zákonem. Kdo však bude zdejší předpisy respektovat, na toho čeká dovolená plná možností pozorování želv, rejnoků, kladivounů či ježur, které jiná země než Egypt může jen těžko nabídnout.

Již celá řada turistů se mohla přesvědčit, že Marsa Alam je místem, kde patří dovolená k nejhezčím zážitkům. A kam se budou v čase letních prázdnin velmi rádi vracet.