Dovolená na Formenteře

Proč Formentera?

Dovolená na ostrově Formentera je mezi turisty, kteří se vyznají, velmi oblíbená. Formentera je totiž doslova rájem pro strávení příjemných dní odpočinku. Na délku měří téměř 20 kilometrů, na šířku v nejužším místě pouhé 2 kilometry. Jde o nejmenší ze čtyř obydlených ostrovů Baleár. Někdy se ostrovu Formentera přezdívá Pityuský ostrov, což v překladu znamená borovicový (nebo též piniový).

formentera

Formentera se nachází jen asi 8 kilometrů od ostrova Ibiza. Oba ostrovy jsou od sebe odděleny jen úzkou mořskou úžinou s názvem Freo. Přestože oba ostrovy od sebe dělí jen několik kilometrů, jsou zcela odlišné. Ibiza žije nočním životem a zábavou, zatímco v případě Formentery jde spíše tichý a mezi turisty zatím ne tolik známý ostrůvek. Dovolená na Formenteře tedy určitě nebude tak masová jako třeba na Ibize, kterou zná téměř každý. Svými plážemi může někomu připomínat ostrovy v Karibiku. Nejednoho návštěvníka překvapí křišťálově čistá voda, nedotčená příroda a divoké útesy podél pobřeží.

Formentera nemá své vlastní letiště. Proto je potřeba při příletu ještě počítat s asi půlhodinovou cestou trajektem z ostrova Ibiza. Spoje odplouvají každých 30 minut, takže na příští loď odplouvající na nedaleký ostrov není potřeba dlouho čekat. Na Formenteře připlouvají trajekty do přístavu La Savina. Z něho se na své cesty vydávají všechny trajekty a lodě. Výhodou ostrova je, že pokud někoho omrzí lenošení na formenterské pláži a koupání se ve zdejších vodách, můžete si kdykoli udělat výlet na ostrov Ibiza a strávit tam nějaký čas.

Aktivity na Formenteře

Vzhledem k nenáročnosti terénu si turisté oblíbili půjčovny jízdních kol. S nimi pak podnikají různé výlety po ostrově tak, aby jejich dovolená nebyla příliš jednotvárná a netrávili ji pouze lenošením na některé z ostrovních pláží. Nejoblíbenějším výletním cílem je hlavní město Formentery Sant Francesc Xyvier. V něm se nachází nespočet obchodů, barů a restaurací.

Ve volné chvilce je možné zajít se podívat do Musea de Etnografia de Formentera či na nejvýše položené místo ostrova. Tím je náhorní plošinu La Mola, kde se nachází i maják Far de la Mola. V těchto místech je oblíbenou atrakcí krmení ještěrek pityuských, které si zvykli na přítomnost turistů a nechají se od nich krmit.

Pláže Formentery

A proč na Formenteru míří tolik turistů? Především kvůli jejím pověstným plážím. Většina z nich je písečných a táhnou se neuvěřitelných 20 kilometrech podél pobřeží. Kromě pláže Es Pujols jsou všechny bez zástavby a jsou lemovány jen dunami. Ta údajně nejkrásnější z nich nese název Platja de Migjorn.

Formentera ale nabízí mnohem více. Každý, kdo si na ostrov naplánuje cestu a jeho dovolená se bude odehrávat právě tady, bude moci jeho krásy a půvaby poznat na vlastní kůži.