Ibiza

Nedaleko Španělska

Ostrov Ibiza se v průběhu roku značně mění. Je k nalezení ve vodách Středozemního moře asi 100 kilometrů východně od španělského pobřeží. Lodím, vyplouvajícím z přístavu Denia, trvá plavba na Ibizu asi 3 hodiny. Z poměrně nenápadného ostrova, z něhož je to jen asi 80 kilometrů na severovýchod na největší baleárský ostrov Mallorca, se v létě stává ráj turistů nejen z Evropy, ale z celého světa. Dovolená na ostrově Ibiza je tak atraktivní i proto, že zdejší vyhlášená turistická letoviska nabízejí svým návštěvníkům nejen nádherné písečné pláže a příjemně prohřáté moře s průzračně čistou vodou, ale především nikdy nekončící porci zábavy. O tu se tady postarají v první řadě místní věhlasné diskotéky a taneční kluby, ale třeba i tradiční hospůdky. To je důvodem, proč je Ibiza atraktivní nejen pro mladší ročníky, mezi nimiž je tato destinace rozhodně vyhlášená, ale také turisty, co do letovisek na pobřeží Středozemního moře cestují zejména proto, aby si odpočinuli.

Třetí největší ostrov Baleár

Jak již bylo napsáno dříve, Ibiza je nejzápadnějším ostrovem z celého Baleárského souostroví. V katalánštině, neboť právě pobřeží Katalánska leží Ibiza nejblíže, se nazývá Eivissa. Největší Baleárským ostrovem je Mallorca. Druhé místo co do velikosti patří její menší sestře Menorce. Rozloha ostrova Ibiza se blíží takřka šesti stovkám kilometrů čtverečních. Nejedná se o tedy o nijak velký a rozlehlý ostrov. A to ani na poměry Středozemního moře. Na délku má Ibiza asi 40 kilometrů a její šířka je poloviční. Na své malé rozměry se Ibiza může pyšnit více než 200 kilometrů dlouhým pobřežím, které je značně členité. Celý ostrov je poměrně hornatý a jeho nejvyšší horou je Sa Talaia. Tento vrchol dosahuje nadmořské výšky 475 metrů. Jen pro zajímavost: druhým a třetím nejvyšším vrcholem Ibizy jsou Puig Gros a Puig Fornas.

Pobřeží ostrova

Většina turistů však na Ibizu necestuje kvůli horám ve vnitrozemí, ale kvůli atraktivnímu pobřeží. Na něm se střídají krásné pláže s povrchem z jemného bílého písku s vysokými útesy. Pro Ibizu jsou velice typické, podobně jako třeba pro sousední Malorku, písečné zálivy. Místní jim říkají calas. Průzračně čistá voda v nich obvykle omývá pláže se sněhově bílým pískem. Charakteristickým znakem Ibizy je i všudypřítomná zeleň. Ze všech Baleárských ostrovů je Ibiza jednoznačně nejvíce zalesněná. Zejména během procházek po vnitrozemí tu mohou turisté narazit na hájky a lesíky, které jsou tvořeny nejčastěji borovicemi. K vidění jsou tu ale i stromy, typické pro jižně ležící státy Evropy, jako jsou palmy, fíkovníky, pinie nebo olivovníky.

Podnebí

K atraktivitě ostrova Ibiza mezi turisty bezesporu přispívá i zdejší podnebí. Ostrov se geograficky zařadí do subtropického pásu. Průměrná roční teplota vzduchu se na Ibize pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Nejteplejšími měsíci v roce jsou tady červenec a srpen. Tou dobou tu panuje suché a teplé počasí pouze s minimem srážek. Proto se turisté, cestující na Ibizu na letní dovolenou k moři, nemusejí bát, že by jim snad měla jejich zasloužená dovolená propršet. V září a říjnu teploty klesají na hodnoty mezi 20 a 25 stupni. V tomto období je moře z léta ještě krásně prohřáté. Dovolená na Ibize bude v tuto dobu maximálně vyhovovat všem turistům, kteří nepříliš dobře snášejí velká horka. Letoviska na Ibize se mohou pochlubit více než 3.000 hodin slunečního svitu do roka. Zimy tu bývají mírné, s dostatkem srážek.

Historie

Historie ostrova Ibiza je, podobně jako dalších ostrovů ve Středozemním moři, hodně bohatá a pestrá. Stopy prvních osídlení jsou na Ibize datovány někdy do doby 2.000 let před naším letopočtem. To na Ibize vznikly první skalní malby a z tohoto období se dokonce dochovaly i některé megalitické stavby. Hlavní město Eivissa bylo založeno Féničany někdy kolem roku 1.700 před naším letopočtem. Jméno Eivissa se začalo následně používat pro celý ostrov. A stejně jako další ostrovy ve Středomoří, i Ibiza v průběhu staletí střídala své vládce. Ostrov spadal pod Římskou říši, vládli zde vandalové a nějakou dobu byl součástí Byzantské říše. Jistý čas sloužil ostrov i jako útočiště pirátů. Ke Španělsku byla Ibiza připojena roku 1474. To se na Pyrenejském poloostrově spojilo Kastilské a Aragonské království.

Turistika

Z pohledu turistiky získala Ibiza na významu těsně před druhou světovou válkou. Tou dobou sem s oblibou cestovali občané Velké Británie a ve zdejších přímořských městech si pořizovali honosná letoviska. Rozvoj turistiky na Ibize poté zbrzdila a následně i přerušila španělská občanská válka. Tento lokální konflikt se následně přelil do druhé světové války. Období těsně po ní turistice samozřejmě nesvědčilo nikde v Evropě, Ibizu nevyjímaje. K renesanci turistiky na ostrově Ibiza došlo až v šedesátých letech 20. století. To se podél pobřeží začaly stavět první hotely a z Ibizy se postupně stávalo centrum turistiky v západní části Středozemního moře. V současnosti tvoří turistika odhadem 98% celkových příjmů ostrova. Během roku navštíví tento nevelký španělský ostrov více než jeden a půl milionu turistů ze všech koutů světa.

Obyvatelstvo

Na Ibize trvale žije jen asi 130 tisíc obyvatel. Většinou jde o Katalánce, z nichž většina bydlí v pěti největších městech na ostrově. Největším a také hlavním městem je již zmiňovaná Eivissa. Ta je k nalezení na jihovýchodním pobřeží a je domovem asi 40.000 ostrovanů. K dalším velkým městům pak patří Santa Eularia des Riu, Sant Josep de sa Talaia, Sant Joan de Labritja a Sant Antoni de Portmany. Úředním jazykem je na Ibize španělština, ovšem stále je tu ještě možné zaslechnout zvláštní ostrovní dialekt.

Pláže

Bezesporu hlavním lákadlem tohoto sympatického ostrova jsou zdejší pláže. Ty patří k nejkrásnějším a také nejčistším v celém Středomoří. Není se proto co divit, že řada z pláží na Ibize se může pyšnit ocenění Modrou vlajkou. I když je pobřeží Ibizy poměrně členité, a tady se dají najít pláže, táhnoucí se na stovky metrů daleko. Kupříkladu jen asi 10 minut severovýchodně od centra hlavního města Eivissa je situována pláž s s’Estanyol. Tato nevelká oblázková pláž patří paradoxně k poklidným plážím, na které se davy turistů objevují jen skutečně zřídkakdy. Její orientace na východ pak umožňuje jejím návštěvníkům pozorovat nádherné východy slunce. Na nejjižnějším výběžku ostrova se pak turisté koupou třeba na vyhlášené pláže Las Salinas. Ta je známá svou průzračně čistou vodou. Atraktivitu pláže Las Salinas oceňují i celebrity, ve kterém se zde na své dovolené často zdržují. Výhodou je i dobrá turistická vybavenost této pláže.

Sever ostrova

Turisté, kteří by rádi poznali původní atmosféru a historii Ibizy, by se určitě měli vydat do její severní části. Ideální způsob cestování po ostrově je zapůjčení automobilu nebo malého motocyklu. Návštěvníci ostrova Ibiza, kteří se rádi koupou na takřka liduprázdných plážích, rafinovaně ukrytých v malých zátokách, budou sever Ibizy určitě milovat. Stačí sjet z už tak omezeného počtu silnic na ostrově a severní pobřeží Ibizy dokáže překvapit nejednoho turistu krásnými zákoutími, kde nikdo není.

Kultura Hippie

Do historie ostrova se nesmazatelně zapsalo i populární hnutí šedesátých let Hippies. Jejich evropská větev si za své centrum zvolila právě ostrov Ibiza. Stopy tohoto celosvětového hnutí mladých se na Ibize dochovaly až do dneška. K neodmyslitelné součásti ostrova patří i v dnešní době Hippie trhy. Trh v Las Dalias se otevírá každý víkend a zve k nákupu nejrůznějších předmětů, spojených s idejemi hnutí Hippies. Turisté, kteří by chtěli navštívit nějaký Hippie trh i během týdne, tak mohou učinit ve středu. To je otevřen trh Punta Arabi, jenž je situován v malém borovicovém lesíku. Ve stínu pinií je tak možné procházet skrze množství stánků s oblečením, bižuterií a dalšími předměty. Ve středu odpoledne se zde pak často konají i živé koncerty.

Hlavní město

Jak již bylo zmíněno dříve, hlavním městem ostrova Ibiza je Eivissa. Ta leží na jeho jihovýchodním pobřeží a je současně největším přístavem Ibizy. Během toulek skrze centrum města narazí turisté na nejrůznější kavárny, restaurace, bary, noční kluby a další zařízení, zvoucí k návštěvě. Historické centrum města Ibiza, situované na malém poloostrově, nese název Dalt Vila. Do současnosti se tady dochovaly městské hradby a překrásná katedrála. Romanticky založení jedinci se pak mohou vydat na procházku malebnými křivolakými uličkami. Kdo se odváží vystoupat až ke katedrále, bude odměněn nádherným výhledem na přístav, celé město a přilehlé moře. V části přístavu, kde kotví moderní lodě, je dobře znát, že Ibiza je oblíbeným místem pro dovolenou movitých jedinců. Luxusní butiky a obchody v blízkosti přístavu pak dávají znát, že bohatí sem nejezdí pouze v malých počtech. I nejznámější noční kluby na ostrově Ibiza, El Divino a Pacha, jsou k nalezení právě v blízkosti zdejšího přístavu.