Turecká riviéra

Oblíbené Turecko

Turecko dlouhodobě patří ke stálicím v žebříčku oblíbenosti turistických destinací pro letní dovolenou u moře. A to nejen mezi turisty z České republiky, ale v celosvětovém (nebo alespoň celoevropském) měřítku. Do Turecka míří každou letní sezónu desetitisíce turistů zejména kvůli lákavému poměru, lapidárně nazývanému cena / výkon. Za částky, které určitě nezruinují ničí peněženku, se dá v Turecku prožít skvělá dovolená. Tu většina návštěvníků Turecka tráví na břehu jednoho ze dvou průzračně čistých moří, i když v Turecku se dá dokonce koupat mořích třech. Domů se následně vrací se spoustou příjemných zážitků.

Dvě riviéry

Turecko nabízí svým návštěvníkům dva turisticky významné regiony, v nichž si mohou během letního období bezezbytku užít zdejšího čistého a příjemně vyhřátého moře. Jedním z nich je oblast, nazývaná Egejská riviéra. Ta leží na východním břehu Egejského moře přímo naproti Řecku. Navštěvovanější a zřejmě zatím i oblíbenější je však riviéra Turecká. Ta kopíruje v délce okolo 200 kilometrů jižní pobřeží Turecka. Písky pláží zdejších přímořských letovisek omývají vody Středozemního moře. Za příznivé ceny tady turisté bydlí v kvalitních hotelích a dalších ubytovacích kapacitách a na čistých plážích tráví bezstarostné chvíle. Navíc aktivním jedincům nabízí Turecká riviéra i spoustu možností, jak trávit volný čas v Turecku aktivně, a ne pouze poleháváním na plážích či koupáním v moři.

Široká nabídka

Díky šíři nabídky, kterou je Turecko a jeho přímořská prázdninová střediska v katalozích cestovních kanceláří každým rokem zastoupeno, si dovolenou nejen na Turecké riviéře vybere každý. Navíc pestrý výběr nejrůznějších last minute zájezdů a pobytů, které se začínají objevovat s blížícím se datem termínu dovolené, určitě uspokojí více než 90% zájemců o Turecko a dovolenou v některém z jeho letovisek.

Letoviska Turecké riviéry

Na Turecké riviéře tráví turisté svou dovolenou nejčastěji v populárních přímořských letoviscích, která každým rokem přivítají tisíce hostů z nejrůznějších koutů světa. K nim patří Alanya, Antalya a Side / Manavgat. Dovolená na Turecké riviéře bude maximálně vyhovovat všem jedincům, co chtějí kombinovat pobyt na zdejší dlouhých písečných plážích a koupání v průzračně čistém moři s výlety do vnitrozemí. A to ať již za poznáním, nebo za účelem zlepšení své fyzické kondice. Každá ze jmenovaných destinací v Turecku nabízí svým hostům něco jiného. Turisté tak mohou již dopředu volit, kde svou dovolenou v Turecku budou chtít strávit. A to i podle možností, kam se mohou ze svého hotelu vydávat na kratší nebo i delší výlety.

Antalya

Největším městem na Turecké riviéře je více než milionová Antalya. Široká nabídka ubytovacích zařízení, která se počítá na stovky hotelu a penzionů, tu vytváří silně konkurenční prostředí. To je velice výhodné pro turisty, neboť ceny za ubytování v oblasti Antalya jsou dlouhodobě příznivé. Díky velikosti aglomerace Antalya je pochopitelné, že nabídka dalších aktivit (kromě lenošení na pláži a koupání v moři) je tady značně široká. V Antalyi je možno prohlédnout si zajímavé budovy ať již z historie, nebo doby nedávno minulé. Poutavou budovou je kupříkladu místní Kongresové centrum. To připomíná skleněné pyramidy ve francouzském Louvru. Za návštěvu určitě stojí tak zvané Minicity. V něm je vše zmenšené a turisté tady mohou obdivovat například zmenšené turecké pamětihodnosti nebo třeba i nejznámější turecké pláže.

Dopravní uzel

Východně od centra Antalye je v provozu mezinárodní letiště. Na něm budou s největší pravděpodobností přistávat všichni turisté, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou na Turecké riviéře v takových letoviscích, jako je Kemer, Belek, Side a podobné. Transfer z Antalye například do Beleku, který leží ve vzdálenosti jen necelých 20 kilometrů, obvykle netrvá déle než tři čtvrtě hodiny. Side a Kemer jsou však od Antalye vzdálenější prázdninová střediska a tak je potřeba absolvovat transfer o něco delší.

Alanya

Druhým největším městem na Turecké riviéře je Alanya. Není bez zajímavosti, že ještě kolem roku 1960 byl v Alanyi v provozu jen jeden jediný hotel s naprosto minimální kapacitou. Za posledních pět desetiletí však zažila Alanya obrovský turistický rozmach. V současné době disponuje Alanya a její okolí úctyhodnou lůžkovou kapacitou téměř 200.000 míst. Původními obyvateli Antalye byly piráti, ovšem v dnešní době je důležitým centrem turistiky na Turecké riviéře. Zdejší písečné pláže jsou turisticky dobře vybavené a svým návštěvníkům poskytují veškerý komfort, který si mohou ke spokojenému dni u vody přát. Zájemcům o další aktivity, kromě obligátního koupání a lenošení na pláži, nabízí Antalya bezpočet možností, jak trávit na Turecké riviéře zasloužený čas volna a odpočinku.

Zajímavosti

V centru města mohou zájemci o historii této nezapomenutelné části Turecka navštívit třeba starou byzantskou katedrálu. Ta je charakteristická svým velkým počtem běží. Do dnešních dnů se v dobrém stavu zachovalo i její dvojité opevnění. Navštívit se dá i antalské muzeum, jež je situováno na nábřeží asi kilometr od zdejšího přístavu. K návštěvě zve zájemce o historii Turecka i Atatürkův dům. Komu by bylo kolem poledního příliš velké horko, může během dne zajít na prohlídku hned třech jeskyní, které jsou situovány v blízkosti centra města. Teplota v těchto jeskyních se pohybuje v průběhu celého roku jen těsně nad 20 stupni Celsia. Tudíž i uprostřed horkého léta je tady příjemně. V Alanyi, respektive v její blízkosti, je také možno navštívit jeden z největších vodních zábavních parků v celé Evropě. Ten nese název Sealanya a leží asi 20 kilometrů od centra Alanye směrem na západ. K vidění jsou třeba cvičení delfíni a lachtani ve zdejším delfináriu a velkému zájmu návštěvníků se těší i expozice žraloků.

Side / Manavgat

Stále větší oblibě se mezi zájemci o letní dovolenou v Turecku těší letoviska Side a Manavgat. Ta leží ve vzdálenosti necelých 80 kilometrů od Antalye. Zejména Manavgat, tato původně ospalá zemědělská osada, zažil během posledních několika desetiletí prudký turistický rozmach. Výhodou je, že jde o moderní turistické letovisko, kde se v minulosti nerozvíjel žádný průmysl a továrny. Zdejší příroda je tak moderní civilizací téměř nedotčená. Severně od Side, ve vzdálenosti asi 10 kilometrů od moře, se zvedají do výšky zalesněné hory. Vodní přehrady v nich, které zadržují srážkovou vodu, zásobují Side a Manavgat dostatkem sladké vody. Zejména město Manavgat, jež leží po obou březích stejnojmenné řeky, je na říční vodě závislé. Ovšem turisté, kteří by se chtěli na dovolené v Turecku koupat ve sladké vodě, tady budou mít nespočet možností.

Klidná dovolená

Ve srovnání se známými a rušnými letovisky Antalya či Alanya jsou Manavgat a Side spíše klidnými prázdninovými středisky. Zájemci a historii tady mohou trávit dlouhé hodiny procházkami skrze historické centrum Side. I starobylý přístav na malém poloostrově určitě stojí za návštěvu. A není lepšího způsobu trávení večerů než v některé ze zdejších restaurací ochutnávat zdejší speciality a z předzahrádky sledovat západ Slunce. Z historických budov se v Side zachoval třeba starý římský amfiteátr. Ve stejné lokalitě jsou k vidění i ruiny starověké nemocnice.