Dovolená na Zlatých píscích

Zlaté písky v kostce

Zlaté písky, jedno z nejmodernějších a také nejznámějších bulharských letovisek, leží asi 20 kilometrů od přístavního města Varna. Ve Varně se nachází i mezinárodní letiště. Turisté, cestující letecky na dovolenou na Zlaté písky, nemusejí absolvovat dlouhý a nudný transfer do místa, kde má jejich dovolená probíhat. Někdy je letovisko Zlaté písky nazývané též perlou Černého moře.

zlate-pisky

Historie

K městečku Zlaté písky se váže i dávná legenda o pirátech. Ti prý kdysi právě na tomto místě na břehu Černého moře zakopali svůj poklad. Země se ale rozhodla lupiče potrestat a jejich zlaté mince jim proměnila v písek zlatavé barvy. Odtud prý má zřejmě nejslavnější bulharská část pobřeží Zlaté písky svůj název.

A i když pirátské lodě vody Černého moře už dávno nebrázdí, i dnes mohou turisté během letních zájezdů lenošit a odpočívat na čtyři kilometry dlouhém pobřeží se zlatožlutým pískem. Zdejší pláže mají pozvolný vstup do moře a jejich šířka nezřídka kdy dosahuje i sta metrů. Dovolená v této části Bulharska tak bezezbytku splňuje požadavky i těch nejnáročnějších klientů.

Co na Zlatých píscích?

Zlaté pláže a nádherně čisté moře už na černomořské pobřeží přilákalo nejednoho turistu nejen z České republiky. Jak již bylo řečeno, velkou výhodou letoviska je, že se nalézá v blízkosti letiště. Turisté mířící na dovolenou právě do této části Bulharska se tak po příletu nemusí nikam zdlouhavě trmácet.

Ve Zlatých píscích si na své přijdou milovníci jak nočního, tak i denního společenského života. Na náročné turisty zde čekají ty nejluxusnější hotely. Méně movitá klientela zase může vybírat z širokého spektra penzionů a ubytování v soukromí. Jak bude vypadat dovolená tak záleží jen na možnostech a představách konkrétních turistů.

Výlety po okolí Zlatých písků

Pro ty, pro které je problém vydržet dlouho na jednom místě a nejsou schopni vydržet dlouho relaxovat na pláži, jsou Zlaté písky skvělou volbou pro dovolenou. Okolí totiž nabízí množství možností pro nejrůznější výlety. Jednou z vítaných aktivit je návštěva zdejší přírodní rezervace přímo ve Zlatých píscích. Dá se zajet i do nedalekých lázní Sv. Konstantin, kde ze země vyvěrají teplé minerální prameny.

Zajímavým tipem na výlet je též návštěva strmých útesů mysu Kaliakra. Ty se zvedají přímo z moře do výšky přesahující 70 metrů a jsou skoro 2 kilometry dlouhé. Vzhledem ke vzdálenosti od Zlatých písků je ovšem vhodné si na tuto cestu vypůjčit automobil nebo skůtr.

Obliba oblasti Zlaté písky ještě vzrostla s vybudováním nového aquaparku Aquapolis. Ten svou rozlohou zabírá plochu přes 42.000 metrů čtverečních. Skvělou zábavu si zde může naráz užívat až na 3 tisíce lidí. Když si k tomu všemu ještě přidá příjemné klima, křišťálově čisté moře a příznivé ceny zájezdů, je lehké se nechat touto destinací zlákat.