Dovolená na Kypru

Ostrov Kypr v kostce

Po Sicílii a Sardinii je Kypr co do rozlohy třetím největším z ostrovů ve Středozemním moři. Nalézá se v blízkosti hned několika států. K nim patří Turecko na severu a Sýrie s Libanonem na východě. Jižně od Kypru pak leží Egypt. Směrem na západ se pak nalézají řecké ostrovy Rhodos, Kréta a další. K nejbližší pevnině, na sever do Turecka, je to z Kypru něco přes 100 kilometrů.

Podobně jako k celé řadě ostrovů ve Středozemním moři, i ke Kypru se váže celá řada bájných příběhů a mytologických postav. Asi nejznámější z nich je bohyně lásky a krásy Afrodita. Ta se zrodila z mořských vln právě na nádherném ostrově Kypr.

Bohatou historii a jedinečnou kulturu Kypru jen dokreslují nejrůznější antické a středověké památky. Těch se na ostrově dochovalo až do současnosti veliké množství. Své stopy v podobě architektonických památek tady zanechali jak starověcí Řekové, tak i v pozdější době Římané. Na období středověku pak odkazují pevnosti křižáků a také kostely, zbudované za Byzantské říše.

Dovolená na Kypru

Hlavním lákadlem a důvodem pro cestu na dovolenou na Kypr je však pro většinu turistů zdejší moře a nádherné písečné pláže. Právě na pláže a další možnosti ke koupání v křišťálově čistém moři je kyperské pobřeží velmi bohaté. Z pohledu turistiky patří Kypr k nejoblíbenějším destinacím ve Středomoří. Turisty je na Kypru možné potkat v průběhu celého roku. Během zimního období sem cestují nejčastěji milovníci historie a zájemci o ostrovní kulturu. K poznávání kyperského vnitrozemí je zimní období ideální.

Turistická sezóna tady díky jižní poloze ostrova začíná již brzo na jaře a končí až na přelomu podzimu a zimy. Počasí je tu po celou tu dobu příznivé a milovníci plážového lenošení a odpočinku tak cestují do kyperských letovisek v průběhu celého léta. O tom, že je pro ostrov turistická ekonomika a příjmy z cestovního ruchu velmi důležitá, svědčí i skutečnost, že turistice se na ostrově přizpůsobuje prakticky všechno.

Kyperská turistika

Návštěvníci ostrova, kteří se rozhodli prožít svou dovolenou u moře v některém z kyperských letovisek, se tu budou určitě cítit jako v bavlnce. Turistická infrastruktura na Kypru by se dala charakterizovat jako rozvinutá a jedna z nejmodernějším v celém Středomoří. Na ostrov s oblibou cestují turisté ze Spojeného království, protože Kypr ještě v minulém století patřil k Britskému impériu. Mnozí z Britů jej v současnosti stále ještě považují za britský prázdninový ostrov.

Ke Kypru se současně váže nepříliš veselá událost, která nastala v roce 1974. Právě v tomto roce podnikla na tento řecký ostrov invazi turecká armáda. Od té doby je ostrov rozdělen na dvě části. Jižní, a také větší, část ostrova, rozkládající se na 60 procentech jeho území, je takzvaná řecká část, oficiálně pak Kyperská republika. Ta je oddělena demarkační linií od mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Ta se rozkládá na více než 30 procentech území ostrova a je pod nadvládou Turecka. V současnosti však turisté cestují na dovolenou jak do tradiční jižní části, tak také do pobřežních letovisek na severu.

Na Kypr se turisté dopravují nejčastěji letecky. Jedinci, toužící po dovolené v kyperských letoviscích, přistávají na třech mezinárodních letištích. Dvě se nalézají v řecké části, a sice ve městech Larnaca a Paphos. Návštěvníci turecké části ostrova pak budou se svými letadly přistávat ve městě Ercan.

Kyperská letoviska

V současnosti je turisticky atraktivnější jižní část ostrova, spadající pod Řecko. Desetitisíce turistů, kteří pravidelně každou letní sezonu cestují prožít svůj zasloužený čas volna a odpočinku právě do jihokyperských letovisek, jsou jen důkazem, že jde o jedno z nejatraktivnějších míst pro pobyt u moře v celém Středomoří. K nejoblíbenějším prázdninovým letoviskům, které jsou zejména během hlavních letních prázdnin velmi rušnými resorty, patří již zmiňovaný Paphos a Larnaca. Dále pak například ještě Ayia Napa nebo Limassol. Zde se bude líbit dovolená zejména turistům, kteří mají rádi rušná a životem pulzující letoviska, a zábava o dovolené pro ně nekončí s přicházejícím večerem.

Naopak romantické duše a milovníci spíše menších a stranou hlavního turistického ruchu ležících letovisek by pak měli zvážit cestu do severní, turecké části ostrova. Letoviska podél severního pobřeží Kypru zatím nejsou z pohledu turistiky tak využívaná a dovolená zde plyne poklidným tempem. Daní za nepříliš rozvinutý turismus je ovšem jen základní infrastruktura. Ta se nedá s letovisky na jihu Kypru srovnávat. K nejoblíbenějším prázdninovým střediskům na severu ostrova Kypr patří určitě Kyrenia a Famagusta, které jsou známé svými nádhernými a i během hlavní turistické sezóny prakticky poloprázdnými písečnými plážemi a průzračně čistým mořem.

Zveřejněno v Kypr