Největší řecký ostrov Kréta

Charakteristika Kréty

Kréta je se svou rozlohou, přesahující 8.000 kilometrů čtverečních, největším ostrovem Řecka. Po Sicílii, Sardinii, Korsice a Kypru je také pátým největším ostrovem ve Středozemním moři. Ze západu na východ měří Kréta přes 250 kilometrů. Její šíře je proměnlivá, od asi 15 kilometrů v nejužším místě až po 60 kilometrů v místě nejširším. Vzhledem ke skutečnosti, že Kréta leží na zlomu tektonických desek, je poměrně hornatá. Na jejím území se nacházejí hned čtyři horské masivy.

kreta-plaz

Zdejší hory určují charakter celé Kréty. Na jihu je pobřeží poměrně drsné a horské štíty zde spadají příkře až k mořské hladině. Dovolená se tady bude líbit hlavně dobrodruhům a romantikům. Severní strana ostrova je proti tomu výrazně plošší a zdejší roviny jsou využívány k zemědělství. Stejně tak se většina zdejších letovisek nachází na severní části, v rovinatém regionu směřujícím k vodám Egejského moře. Dovolená na severu je tak obvykle žádána milovníky pasivního odpočinku a také rodinami s malými dětmi.

Dovolená na ostrově Kréta

Dovolená na Krétě je atraktivní nejen pro vyznavače klasického plážového lenošení a koupání v moři, ale také pro příznivce pěší a vysokohorské turistiky. Kréta je známá svými hlubokými dlouhými soutěskami. Mezi nimi vynikají Samaria a Imbros. Samaria je se svou délkou šestnácti kilometrů vůbec nejdelší soutěskou celé Evropě.

Hlavním důvodem pro cestu na na dovolenou na ostrov Kréta však bývají ve většině případů zdejší vyhlášené pláže. Na Krétě se nachází více než stovka pláží. Ty v severní části Kréty jsou většinou písčité, s pozvolným vstupem do vody, a tedy vhodné pro dovolenou rodin s malými dětmi a méně zdatných plavců. Pláže na jihu ostrova Kréta, směrem ke Středozemnímu moři a africkému kontinentu, jsou naopak strmější, často oblázkové a většinou lemované skalami.

Krétské pláže

kreta-vai

Vai

Jednoznačně nejznámější pláží Kréty je pláž Vai. Ta leží na severovýchodě ostrova a z hlavní silnice k ní vede klikatá cesta. Přímo u pláže stojí jeden jediný hotel, jinak je okolí velmi zachovalé a původní. Fotografie této pláže lze spatřit téměř ve všech propagačních materiálech o ostrově Kréta. Vai je lemována vzrostlými palmami a vzhledem k její popularitě bývá hlavně během turistické sezóny dosti přeplněná. Pokud ji chcete od dovolené navštívit, počítejte s tím, že se zde také můžete docela mačkat.

Elafonissi

Další známou pláží ostrova Kréta je Elafonissi v jihozápadní části ostrova, nedaleko ostrůvku Lafonisi. Svým vzhledem může někomu připomínat dovolenou v lagunách Karibiku a přímo z pláže se dá dojít mělkou vodou na přilehlý ostrůvek. jeho jméno v překladu znamená Jelení ostrov. Pláž má písčitý povrch a kromě možnosti zapůjčení slunečníků se jejím okolí nachází jen pár barů. V blízkosti pláže nejsou žádné hotely či jiná ubytovací zařízení a pláž tak působí nedotčeným dojmem.

kreta-elafonissi

Plakias

K největším plážím na ostrově Kréta patří pláž v letovisku Plakias na jižním pobřeží. Ta je situována v malém zálivu, který ji chrání před otevřeným mořem. Její délka přesahuje jeden kilometr a díky své velikosti na ni byla zřízena i část, vyhrazená pro příznivce naturismu, kteří sem rádi cestují strávit dovolenou. Tato pláž bývá vzhledem ke své popularitě hlavně v nejvyšší sezóně poměrně rušná.

Falassarna

V severozápadní části Kréty, u letoviska Falassarna, se nachází hezká písčitá pláž. Ta byla v roce 1999 vyhlášená druhou nejčistší pláží v Řecku. A začátkem nového tisíciletí pak byla zvolena za vůbec nejlepší řeckou pláž. Díky své poloze nebývá, na rozdíl od dalších známých krétských pláží, tak obsazená. I během léta, kdy na Krétě vrcholí sezona zájezdů, si tady každý může o dovolené najít své místečko na opalování a odpočinek.

kreta-amoudaki

Frangokastello

Asi 10 kilometrů západně od letoviska Plakias leží malá vesnička Frangokastello s písčitou pláží. Ta postupně přechází ve skalnaté dno a je tedy vhodná pro dovolenou příznivců šnorchlování a potápění. Neboť zde není na dně písek, který by mohl vířit příboj, je voda u pláže Frangokastello průzračně čistá. Podél pobřeží je vždy zaručena dobrá viditelnost. Zajímavou kulisu tvoří hrad Frangokastello, který byl postaven na malém výběžku nedaleko již ve 14. století.

Preveli

Za zmínku stojí určitě i palmová pláž Preveli. I ta se také velmi často objevuje na pohlednicích a dalších propagačních materiálech ostrova Kréta. Leží asi 10 kilometrů východně od letoviska Plakias a turisté na dovolené ji velmi často navštěvují v rámci výletů za nejzajímavějšími místy ostrova. To ji však bohužel řadí mezi poměrně exponované a často přeplněné pláže. Nedaleko od ní se nalézá klášter Preveli, který určitě stojí za návštěvu.