Hurghada

Významné egyptské letovisko

K nejvýznamnějším letoviskům v Egyptě patří v současnosti Hurghada. Ta leží na západním pobřeží Rudého moře a turisté se tady mohou těšit na dlouhé písečné pláže, až neuvěřitelně čistou vodu v moři a po celý rok slunečné počasí. Podobně, jako další destinace v Egyptě, i Hurghada láká turisty na bohatý podmořský život a nabízí vše, co dnešní moderní regiony pro letní dovolenou u moře nabízejí. Milovníci plážového lenošení a odpočinku tady budou moci proležet dlouhé hodiny na prohřáté pláži, na aktivní turisty má Hurghada přichystanou celou řadu plážových a vodních sportů a také řadu dalších volnočasových aktivit.

Historie

Hurghada tak, jak ji známe dnes, začala vznikat až koncem minulého století. Ještě v osmdesátých letech 20. století stála na místě dnešní Hurghady jen malá a ospalá rybářská vesnice. Jmenovala se Al Ghardaqa a byla místem, kde začaly vyrůstat jedny z prvních hotelů na západním břehu Rudého moře. Tou dobou začala proměna tohoto regionu ve dnes žádané a oblíbené turistické centrum. Egyptská vláda uvolnila během posledních dvou dekád 20. století značném částky, určené na investice v oblasti Hurghada. Právě v této době zde dochází k masivnímu rozvoji potřebné turistické infrastruktury. Na rozvoji tohoto regionu se podílela nejen samotná egyptská vláda, ale také investoři ze zahraničí.

Čisté moře

V současné době nabízí Hurghada svým návštěvníkům vše, co si jen mohou současní turisté ke strávení příjemné a především ničím nerušené dovolené u moře přát. Hlavním lákadlem je samozřejmě průzračně čisté moře, kvůli kterému do této části Egypta cestují jak příznivci šnorchlování, tak i přístrojoví potápěči a freediveři. Během pár desítek let se tak Hurghada stala z malé vesničky rybářů největší městem na pobřeží Rudého moře. Samotné město Hurghada se dnes táhne v délce více než 15 kilometrů podél pobřeží. A to se ještě navíc do této délky oblíbené prázdninové destinace nepočítají další turistické resorty v blízkosti města.

Široká nabídka ubytování

Celkový počet nejrůznějších hotelů, penzionů, apartmánů a dalších možností ubytování již před mnoha lety překonal magickou hranici sta podniků. Navíc každým rokem přibývají ať už nově otevřené ubytovací kapacity, nebo rekonstruované budovy staršího data. V současnosti je Hurghada jakýmsi nepřetržitým komplexem hotelů, který se táhne jižním směrem od původního starého centra rybářské vesničky. Centrum staré Hurghady určitě stojí na návštěvu zejména turistů, kteří se zajímají o historii a kulturu této části Egypta. Navštívit se dá starobylý koptský kostel nebo mešita a nechybí ani typický egyptský trh. K návštěvě zvou i tradiční arabské kavárny, ovšem stále více přibývá i moderních a luxusních stravovacích zařízení a restaurací.

Zábava i po setmění

Celé letovisko Hurghada je atraktivní i pro turisty, kteří si na své dovolené u moře chtějí užívat nejen na plážích v průběhu dne, ale i po setmění. Přesně pro takové jedince je Hurghada tím správným místem, kde strávit v Egyptě dovolenou. S přicházejícím večerem otevírá své brány řada restaurací, barů, nočních klubů a diskoték. V nich si budou moci návštěvníci užít nekonečnou zábavu a tyto podniky obvykle zavírají až pozdě dopoledne následujícího dne. Téměř na každém kroku je dobře vidět, že Hurghada se přizpůsobuje požadavkům zahraničních turistů. Kupříkladu ačkoliv dle muslimských zákonů platí v celém Egyptě zákaz konzumace alkoholu, v Hurghadě si toho turisté určitě nevšimnou. Však se také není se co divit! Hurghada je každý měsíc cílem více než stovky tisíc turistů ze všech koutů světa.

Podnebí v Hurghadě

Jedním z nejdůležitějších faktorů, díky kterým se Hurghada stala tak populární destinací k letní dovolené, je zdejší podnebí. To je klasicky subtropické, po většinu roku s naprostou absencí srážek a typicky letními teplotami v průběhu celých dvanácti měsíců. V létě je zde poměrně horko a nezřídka kdy se stává, že tady denní teploty neklesají pod 30 stupňů Celsia. Příjemně prohřátá je i voda, její teplota se tu v letních měsících pohybuje mezi 25 a 30 stupni Celsia.

Pláže

Hlavním turistickým magnetem jsou zdejší, často několik kilometrů dlouhé, pláže. Jemný horký písek na plážích prázdninového střediska Hurghada a jejich vybavenost určitě naplní představy většiny turistů o ideální dovolené u moře. Hotely, vybudované podél ní, mají většinou dokonce i svůj vlastní vyhrazený kus pláže. Kromě plavání a šnorchlování je možné v Hurghadě vyzkoušet i další vodní sporty, jako je třeba windsurfing či další způsoby plachtění. Potápěči tady zase budou mít takřka nepřeberné množství variant, kde mohou poznávat bohatý podmořský život. Zájemci o přístrojové potápění si pak mohou v Hurghadě buď vyzkoušet zkušební ponor, nebo se účastnit některého z kurzů potápění.

Život pod hladinou

Rudé moře, a oblast v okolí letoviska Hurghada nevyjímaje, je po celém světě známé svým bohatým podmořským životem. Již několik metrů pod hladinou, což je bezpečná hloubka i pro začátečníky s potápěním, je tady možno obdivovat korálové útesy a s ním spojený pestrobarevný život. Bohužel vzhledem k skutečnosti, že Hurghada patří k nejvytíženějším prázdninovým střediskům v Egyptě a frekvence turistů je zde hodně vysoká, začínají už být některé útesy poškozené. Turisté, kteří se sami nepotápějí a ani nešnorchlují pak mohou zblízka poznat život pod hladinou Rudého moře v oblasti Hurghada ve zdejším akváriu.

Výlety

Turisté, kteří by nechtěli prožít celý čas dovolené v Egyptě ve svém letovisku, se mohou z oblasti Hurghada vydávat na kratší i vzdálenější výlety. K těm kratším patří výlety do pouště na velbloudech nebo terénních čtyřkolkách. Hurghada je však ideálním výchozím místem i k cestám do vzdálenějších míst Egypta. Buď přímo cestovní kancelář, se kterou turisté do Hurghady cestují, nebo zdejší agentury, organizují výlety za poznáním egyptské historie a kultury. Z Hurghady je tak možné se vydat například směrem na sever a zblízka si prohlédnout pyramidy v Gíze. Pyramidy jsou jedním z nejžádanější výletních cílů v Egyptě. Tím ovšem nabídka poznávacích výletů nekončí. Z Hurghady se dá dostat i do chrámového komplexu v Luxoru, do Údolí králů, do Karnaku, nebo dokonce do dolů, kde se těžil přírodní porfýr.

Ostrovy

Milovníci potápění pak určitě využijí možnost vydat se z Hurghady na nedaleký ostrov Giftun. Jeho korálové útesy jsou velice zachovalé i v současné době a potápěči zde budou mít určitě co obdivovat. Ve vzdálenosti do dvou hodin plavby od Hurghady se pak nachází i další zajímavé potápěčské lokality.