Sousse, Tunisko

Záliv Hammamet

Severoafrické Tunisko patří mezi turisty z České republiky k oblíbeným destinacím pro letní dovolenou u moře. K velice populárním tuniským letoviskům patří záliv Hammamet. Ten leží asi 100 kilometrů jižním směrem od hlavního města Tuniska Tunisu. V této oblasti, na pobřeží Středozemního moře, se rozkládají i takové populární prázdninové resorty, jako je třeba Hammamet, Monastir nebo Mahdia. A právě v tomto tuniském regionu je k nalezení i město Sousse. To leží přímo na pobřeží Středozemního moře v jižní části zálivu Hammamet. Do hlavního města Tunis je to ze Sousse asi 140 kilometrů. Není bez zajímavosti, že Sousse je třetím největším městem Tuniska po Tunisu a Sfax.

Historie i současnost

Turisté, kteří tráví svou dovolenou buď přímo v blízkosti Sousse, nebo v dojezdové vzdálenosti, by si určitě neměli nechat ujít návštěvu tohoto pulzujícího města. Na každém kroku je zde patrné, jak se tu prolínají moderní vlivy s tradicí a kulturou minulosti. V historickém jádru města Sousse je možné se procházet skrze křivolaké uličky a nasávat atmosféru časů dávno minulých. Na jeho periferii se naopak v dopravní špice řadí v několika proudech kolony aut.

Střídání vládců

Historie města Sousse je skutečně pozoruhodná. A bezpochyby také bohatá a dlouhá. Původní osídlení je datováno až do 11. století před naším letopočtem. Tou dobou už zde s největší pravděpodobností založili své první osady Féničané. V této době se tato fénická kolonie nazývala Hadrumetum. S postupujícím časem se zde pak vládci střídali, podobně jako v dalších významných osídleních v celém Středomoří. Moc si tu postupně předávali Vandalové, Římané, arabské kmeny a Španělé. Sousse dokonce nějakou dobu patřil i Benátské republice. Posledními cizími vládci zde byli od 18. století Francouzi. Ti také dali tomuto městu název Sousse. Od získání nezávislosti Tuniska roce 1957 pak už Sousse žije svým vlastním životem.

Medina

O důležitém významu města Sousse pro světové dějiny svědčí i skutečnost, že zdejší medina (nebo též historické jádro města) byla zapsána už v roce 1988 na Seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO. V současnosti by se dala nejlépe charakterizovat jako jakési město ve městě. Oblast mediny je od zbytku města oddělena mohutnými a vysokými hradbami. Ty se kupodivu do současnosti dochovaly v plné délce. Budovy v samotné medině jsou datovány do různých období minulosti. Kupříkladu zdejší pevnost, pro kterou se vžil název Ribat, byla vybudována někdy kolem roku 800 nedaleko zdejšího přístavu. Původně sloužila pevnost vojenským účelům, ovšem po vybudování již zmiňovaných hradeb ztratil Ribat svůj vojenský význam. Od roku 1859 tak už sloužil jen jako klášter. Jeho poloha přímo uprostřed mediny je dána skutečnosti, že ze zdejších budov stál jako první. Teprve následně byly postaveny hradby a další budovy, tvořící současnou medinu tuniského města Sousse.

Hlavní mešita

Ze stejného období, konkrétně z roku 851, pochází i zdejší Hlavní mešita. Ta se nachází jen několik desítek metrů od Ribatu. Toho využívají i zdejší muezíni, kteří na modlitby do Hlavní mešity svolávají z věže Ribatu. Zdejší mešita totiž má jen čtyři nízké věže a minaret dokonce úplně chybí. K vidění je i mešita s názvem Bou-Fatata v jižní části mediny. Ta však svému původnímu účelu sloužila jen krátkou dobu. Coby hlavní modlitební místo ji brzy nahradila již zmíněná Hlavní mešita.

Pevnost Kasbah

K dalším významným architektonickým památkám patří pevnost Kasbah. Ta byla postavena roku 844 a je situována na nejvyšším místě v jihozápadní části mediny. Prostory pevnosti Kasbah jsou v současnosti přístupné veřejnosti. Je v nich totiž umístěna expozice archeologického muzea. Hlavní dominantou pevnosti Kasbah je věž s názvem Khalef Al Fata. Věž je možné navštívit a pokochat se nádherným výhledem nejen na medinu, ale celý Sousse. Z ochozu věže Khalef Al Fata je též krásný výhled na přilehlé moře.

Rybí trh

Medina svou atmosférou připomíná historické přístavy podél Jižního pobřeží Středozemního moře. V úzkých uličkách je situována řada krámků a obchůdků s nejrůznějším zbožím. Sortiment sahá od keramiky, šperků a kožených výrobků přes suvenýry pro turisty až po oblečení a třeba i nádherně vonící koření. K místům, která určitě stojí za návštěvu, patří bezpochyby i zdejší tradiční rybí trh. Ten je k nalezení u jednoho ze vstupů do mediny. A kde jinde by se měl turista cítit jako na dovolené u moře než právě na trhu s čerstvými rybami?

Nákupy

Podobně jako v dalších arabských zemích, i v obchůdcích a krámcích přímo v medině (nebo na jakémkoliv dalším tržišti) patří již neodmyslitelně ke zdejšímu koloritu nákupu smlouvání o cenách.

Pláže v Sousse

I když Medina a její tržiště určitě patří k atraktivním místům, která si většina turistů, trávicích svou dovolenou na pobřeží Středozemního moře v Tunisku v blízkosti Sousse určitě nenechá ujít, hlavními lákadly pro cestu do této části Tuniska jsou bezpochyby zdejší pláže. Voda v moři podél Sousse je příjemně prohřátá a krásně čistá. Místní písečné pláže jsou vyhlášené široko daleko. A turisté si tady určitě budou moci u šplouchajícího moře dokonale užít a vychutnat svůj zasloužený čas volna a odpočinku.

Kam na dovolenou?

K nejoblíbenějším místům pro dovolenou v oblasti Sousse patří bezpochyby čtvrť Skanes. Ta se nachází jihovýchodně od historické mediny, směrem na mezinárodní letiště. O Skanes se někdy říká, že jde o zahradní zónu. Byť se turisté nacházejí na severu Afriky, která má pověst vyprahlé země, zde se tak určitě cítit nebudou. Kvalitní hotely a udržované pláže s jemným pískem se bezpochyby postarají o skvělé zážitky z dovolené v Sousse. Na opačnou stranu od města, směrem na sever, je možné po promenádě podél pobřeží dojít až k nedalekému městečku Port el Kantaoui. I toto pobřeží je poseté hotely a nechybí samozřejmě ani potřebná turistická infrastruktura.

I když většina turistů, kteří již někdy strávili aspoň nějaký čas v Tunisku, budou bezpochyby znát třeba ostrov Djerba nebo již zmiňovaný Hammamet, Sousse také určitě stojí za návštěvu. Mísí se zde tradiční historie a kultura s moderními vlivy. Návštěvníci Sousse si tady tak budou moci během svého pobytu v Tunisku dokonalé vychutnávat tento jedinečný mix.